Sorry Boys – Roma

Sorry Boys po trzech latach od wydania wspaniałego Vulcano wracają z nowym i niezwykle ciekawym wydawnictwem, pt. Roma. Sam tytuł nowego krążka może przywoływać skojarzenia ze słonecznymi Włochami i wiecznym miastem jakim jest Rzym. Jednak Sorry Boys wywodzący się z Warszawy bardzo szybko rozwiewają mylne myślenie, że ich nowy materiał odnosi się do stolicy Włoch. W pewnym sensie myślenie o Rzymie w kontekście nowego albumu grupy jest dobrym tropem, należy jednak szukać mniej jednoznacznych i oczywistych skojarzeń. Słusznym skojarzeniem okazuje się za to romska/cygańska chęć wiecznej wędrówki, o czym opowiada utwór zapowiadający płytę, czyli Wracam. 154_147785273910-1

Roma jest w zasadzie bardzo wielowątkowa i wolna od oczywistych skojarzeń. Taka właśnie jest nowa muzyka Sorry Boys. Zespół nadal potrafi utrzymać odbiorcę we wspaniałym napięciu. Tworzy przy tym niepowtarzalny nastrój, który mogliśmy poznać już na poprzednich albumach zespołu. Muzycznie Sorry Boys wybiega nieco dalej niż dotychczas. Roma ma w sobie bardzo światowy rozmach. Zespół bardzo smacznie urozmaicił swoje brzmienie. Prócz alternatywnego popu i niezależnego rocka usłyszymy chór gospel, kwartet smyczkowy i typowe dla folku instrumenty. Zresztą folkowy, a raczej etniczny klimat przewija się przez cały krążek. Jakby tego było mało Sorry Boys nie rezygnują z elektroniki, która w przypadku albumu Roma ma bardzo ciekawe wykorzystanie, co tylko urozmaica bardzo bogate, lecz nie przesadzone brzmienie. Ta urozmaicona warstwa muzyczna okraszona jest oczywiście niezwykłym wokalem Beli Komoszyńskiej.

Sorry Boys do realizacji wszystkich muzycznych pomysłów zaprosił wspaniałych gości. To właśnie dzięki nim muzyka zespołu nabrała nowego oblicza. Wybór gości okazał się strzałem w dziesiątkę!  Chór gospel Soul Connection, Atom String Quartet, puzonista Tomasz Kasiukiewicz oraz Apolonia Nowak. Oczywiście to tylko namiastka wspaniałych osobowości, które pomogły stworzyć zespołowi tak genialny album.

Po premierze Romy zaczęto porównywać Sorry Boys do Florence + The machine. Przyznam, że coś w tym jest, bo Flo na pewno nie powstydziła by się takiej genialnej kompozycji jak chociażby Apollo. Jednak nie będę szufladkować naszego rodzimego zespołu, bo jest on jedyny w swoim rodzaju. Można rzeczywiście mieć nieodzowne skojarzenia z muzyką Flo i maszyn, czy nawet z barokowym popem Kate Bush. Jednak powinniśmy pamiętać o muzycznej tożsamości Sorry Boys, bo zespół tworzy niezwykłą muzykę nie wzorując się na na innych. Na swym nowym wydawnictwie udowodnili, że rama alternatywnego popu nie jest dla nich, ponieważ wydając Romę pokazali coś znacznie więcej. Ich styl ewoluował . Zawsze jest mi niezmiernie miło jak zespoły idą obraną przez siebie ścieżką i ciągle się rozwijają. Bez wątpienia Sorry Boys takim zespołem jest. Trzymam kciuki za tą genialną grupę i już nie mogę się doczekać koncertów, by móc usłyszeć nowy materiał na żywo!

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Sorry Boys – Roma

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s