Maria Peszek – Karabin

Tylko jedna artystka w Polsce za pomocą piosenek tak dosadnie opisuje dzisiejszy jakże Maria-Peszek-KARABINtrudny i okrutny świat. Tą artystką jest oczywiście Maria Peszek, która wydała ostatnio swój kolejny koncept album, który tym razem nosi tytuł Karabin. Jednak tytułu płyty nie powinno się odczytywać w negatywnym aspekcie. Jest to wbrew pozorom pacyfistyczna i jak na Marię Peszek przystało bardzo mocna płyta. Maria porusza tu problem wolności, nienawiści i do prawa bycia innym. Inaczej mówiąc Karabin to jedenaście piosenek na trudne czasu.

Tak o swej płycie mówi sama artystka:

Pisząc te piosenki kilkanaście miesięcy temu nie zdawałam sobie sprawy, że rzeczywistość wyprzedzi to o czym śpiewam i nada tym słowom tak dramatyczny kontekst – mówi artystka. – Każdy artysta prędzej czy później mierzy się z tematem wolności, tolerancji, prawa do inności i nierozerwalnie wiążącej się z nimi nienawiści. Ale rzeczywistość jest zbyt brutalna a świat bezwzględny żeby iść na czołgi z kwiatami. Można za to pisać piosenki. O nienawiści przeciw nienawiści. Bo słowa mogą więcej niż naboje. „Karabin” to pacyfistyczna płyta wyrażona militarnymi środkami. Marzyłabym, żeby te piosenki dodawały siły w tych niespokojnych czasach. Żeby dzięki nim ludzie mniej się bali. Bo strach i wolność to wykluczające się słowa.

Teksty Marii są oczywiście bardzo mocne i jak najbardziej aktualne. Mówią o okrutnym świecie, w którym żyjemy, a także o naszym kraju i jego sytuacji politycznej. Niektóre teksty wręcz przerażają, ale właśnie o to chodzi. Peszek po raz kolejny ukazuje świat jakim go widzi. Nie owija w bawełnę, śpiewa dosadnie i mocno. Teksty nie są poetyckie, a proste. Co najważniejsze za tą prostotą kryje się mocny przekaz.

Ile jeszcze
Litrów czerwieni
Aż się coś zmieni  

Jak wspomniałem płyta jest pacyfistyczna, jednak nie można tego powiedzieć o warstwie muzycznej. Muzyka z Karabinu jest bardzo agresywna i ostra, a odpowiedzialny za nią jest Michał FOX Król. Można odnieść wrażenie, że Maria improwizuje śpiewając. To całkiem ciekawy zabieg, bo ta agresywna warstwa muzyczna tylko podkreśla wybuchowość słów.

Czasy takie niespokojne
róbmy miłość a nie wojnę

Karabin to kolejny mocny i świetny album Marii Peszek. Wszyscy fani Marii powinni być bardzo zadowoleni z tego krążka. Zachwytu nie będą również ukrywać ci, którym z twórczością Peszek nie było im po drodze. Karabin to płyta bardzo aktualna i mocna. Myślę, że przesłanie Marii trafi do każdego i skłoni do refleksji nad samym sobą i nad światem, w którym żyjemy. Właśnie czegoś takiego oczekiwałem od Marii Peszek. Jestem bardzo zadowolony z tego albumu i teraz czekam na występ Marii w Lubelskim Teatrze Starym.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Maria Peszek – Karabin

  1. Jeszcze nie słuchałam. Wyczekuję na odpowiedni moment 😉

    Zapraszam na nową recenzję (Rihanna – Work) na NAMUZOWANI.blog.onet.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s