Lion Shepherd – Hiraeth

Lion Shepherd czyli warszawski zespół wykonujący muzykę spod znaku progresywnego rocka wzbogaconego o elementy etniczne i nutkę psychodelii. Zespół tworzą:

 • Kamil Haidar – śpiew, teksty piosenek lion_shepherd_2015_8978
 • Mateusz Owczarek – gitary akustyczne i elektryczne, oud
 • Matteo Bassoli – gitara basowa
 • Piotr Podgórski – perkusja

Zespół wydał w 2015 roku swój debiutancki krążek zatytułowany Hiraeth. Na album składa się dziesięć niezwykle ciekawych i bogatych w instrumentaria utworów. Jest wśród nich mocny rock, trochę psychodelii i kompozycje rodem z Bliskiego Wschodu. Dlaczego przywołuję Bliski Wschód? Odpowiedź na to pytanie znajduję się już w pierwszym utworze Fly On, który otwiera drzwi do muzycznego świata warszawskiego zespołu. Prócz tradycyjnych instrumentów towarzyszących muzyce rockowej możemy usłyszeć typowe instrumenty dla wspomnianego regionu. Arabska lutnia, oud, perski santur oraz jemeńskie czy irańskie wokalizy to tylko niektóre etniczne elementy, które znajdują się na Hiraeth. Co ciekawe w nagraniach wzięli udział muzycy arabskiego i perskiego pochodzenia (Jahiar Irani, Rasm Al Mashan), co tylko dodaje klimatu i potwierdza autentyczność brzmień muzyki świata. Prócz zagranicznych artystów w nagraniach uczestniczyli także polscy muzycy (Sławek Berny, Wojciech Ruciński, Samuel Owczarek, Radosław Kordowski) , którzy pomogli stworzyć Hiraeth. Wszystkie wspomniane elementy przewijają się w mniejszym lub większym stopniu przez wszystkie utwory zawarte na płycie. Mimo obecności tych wszystkich orientalnych elementów należy pamiętać, że to nadal album rockowy. Etniczne elementy przeplatają się tutaj z ostrymi gitarowymi riffami. Jest to pewna muzyczna nowość przynajmniej dla mnie, bo takiego smacznego połączenia jeszcze nie słyszałem, aż do tej pory.

Hiraeth to po walijsku nostalgia lub tęsknota. Samo wyjaśnienie tytułu już zdradza z jaką muzyką będziemy mieć do czynienia. Jest to muzyka refleksyjna, zamyślona, momentami też bardzo tajemnicza, utrzymana w klimacie czarno-białej, zamglonej fotografii (wystarczy spojrzeć na okładkę albumu). Nastrój towarzyszący całej płycie można uznać za mistyczny i nieco wyniosły, a także i melancholijny. Haidar pięknie maluje swym wokalem. W jego głosie  jest coś z wokalu Mariusza Dudy z Riverside. Głos Haidara, orintalne wokalizy i muzyka świata pięknie się łączą i tym samym tworzą coś niezwykłego. To nie jest to tylko muzyka, a coś znacznie więcej. Dla mnie Hiraeth to prawdziwe dzieło sztuki, które ku mojej ogromnej radości wypłynęło od naszych rodzimych muzyków.

Na naszej rockowej scenie muzycznej jest wielu genialnych artystów. Jednak taki twór jak Lion Shepherd jest tylko jeden. To zespół niezwykle oryginalny i ambitny. Ich muzyka zabiera nas w niezwykłą orientalną podróż, która jest tajemnicza, majestatyczna, a momentami nostalgiczna i melancholijna. Taki klimat potrafią stworzyć tylko polscy muzycy. Pozostało się jedynie cieszyć, że mamy taki genialny zespół. Dlatego wszystkim tym, którzy jeszcze się z muzyką Lion Shepherd nie zapoznali polecam album Hiraeth. Na prawdę warto wsłuchać się w te orientalne brzmienia i przeżyć wspaniałą muzyczną przygodę. 

4 uwagi do wpisu “Lion Shepherd – Hiraeth

   • No właśnie co do płyty miałam takie troszkę mieszane uczucia (recenzowałam ją u siebie chyba w zimie), ale na żywo brzmią całkiem całkiem – pozytywnie się zaskoczyłam. Życzę udanego koncertu, wrzuć relację po! 😉

    Plus Riverside miażdżą na żywo, a Mariusz Duda to chyba jedyny mężczyzna, któremu dobrze z koczkiem 😛

   • Będzie relacje, będzie! 🙂
    Już nie mogę się doczekać tego koncertu, choć będzie to trochę smutny koncert, bo już bez „Grudnia”…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s