Nowy wymiar elektroniki czyli Venter

Nasza, polska muzyka elektroniczna nigdy wcześniej nie miała się tak dobrze jak teraz. Nasz rynek muzyczny obfituje teraz w twórców elektroniki. Co ciekawe nie jest to płytka i tania muzyka. Wręcz przeciwnie są to ambitne i niecodzienne dźwięki, którym często towarzyszy charyzmatyczny wokal. Czasem artyści skupiają się głównie na brzmieniu i rezygnują z wokalu na rzecz dźwiękowego bogactwa.

Tak postąpił pewien duet z Wrocławia, który dał się poznać publice pod szyldem Venter. Projekt ten zyskał rozgłos dzięki remixom utworów Takiego chłopaka grupy Mikromusic oraz Asleep/Awake duetu Oxford Drama.

Venter ma jednak na swoim koncie znacznie więcej zremixowanych utworów, a dzięki tym dwóm remixom formacja wyszła z cienia. Duet biorąc się na remix utworów nie rujnuje linii melodycznej oryginału. Panowie dodają utworom więcej mocy i energii, zachowując przy tym klimat jaki towarzyszył oryginalnej wersji kawałka. Świadczy to o niezwykłym, muzycznym wyczuciu duetu, co pokazali zresztą w swoich autorskich kompozycjach. Nie jest to nic dziwnego, bo za całym projektem Venter stoi dwóch niezwykle utalentowanych muzyków. Jest to projekt dwóch Tomaszów, którzy są z dwóch różnych muzycznych światów. Tomasz Bednarczyk jest zafascynowany elektroniką i miał wiele wspólnego z muzyką techno. Udziela się kilku projektach, między innymi współtworzy duet Harrison Chord oraz jest założycielem wytwórni We Are Your Music Mate. Z całkiem odmiennego, muzycznego świata jest zaś Tomasz Mreńca, który jest skrzypkiem, kompozytorem muzyki klasycznej oraz członkiem międzynarodowego kwintetu The Frozen Vaults. Mreńca jest bardzo otwartym artystą i jak sam przyznał lubi eksperymentować.

Dzięki połączeniu sił tak różniących się od siebie muzycznych styli powstał niebywały projekt Venter. Z jednej strony słyszymy pulsujący bit i chłodne elementy typowe dla synth popu. Z drugiej zaś strony możemy doszukać się subtelności i elementów typowych dla muzyki klasycznej. Dzięki temu kompozycje duetu mają w sobie coś niezwykłego.

Duet dopiero co zaczyna swą karierę, a już ma na swoim koncie dwie EPki zatytułowane kolejno Venter i Lost.

Po świetnie przyjętych remixach i mini albumach duet zabrał się za nagranie długogrającego krążka zatytułowanego po prostu Venter. Na krążku usłyszymy dwa utwory, w których występuje wokal. Jednak nie jest to typowy i zwyczajny głos. Panowie wiedzieli kogo zaprosić by ich muzyka doskonale współgrała z męskim głosem. W utworze zatytułowanym Beneath usłyszymy nie wokal, a raczej szept Piotra Lewandowskiego. W kompozycji Fire zaś za wokal odpowiedzialny jest nikt inny jak Baasch, którego głęboki głos doskonale wypada na tle chłodnej elektroniki przełamanej przez potężne basy. Reszta kompozycji to światowa elektronika, której nie potrzeba nic więcej, ponieważ jest to dzieło kompletne i spójne.

Tomasz zarówno jeden jak i ten drugi wydając EPki i długogrający krążek dali się poznać nie tylko jako utalentowani muzycy ale jako genialni producenci. Ich muzyka nie będzie rozpoznawalna tylko w Polsce ale i na całym świecie. Jestem tego pewien, bo te kompozycje są na bardzo wysokim, światowym poziomie. Wierzę, że będzie jeszcze o nich głośno, a kariera duetu nabierze rozpędu. Trzymam za nich kciuki i polecam zagłębić się w twórczości duetu Venter.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s