Sirenia – The Seventh Life Path

Grupa Sirenia w swym nowym, siódmym już krążku zatytułowanym The Seventh Life Path łączy ze sobą elementy symfonicznego i doom metalu. Zespół robi to z niezwykłym wyczuciem smaku tworząc niebanalne kompozycje o rozbudowanej warstwie instrumentalnej, która dopełniona jest wokalizami Ailyn i growlem Mortena. The Seventh Life Path czerpie nieco z poprzedniego albumu Perils of the Deep Blue. Mimo to płyta znacznie różni się od poprzedniej. Słychać to w rozbudowanych partiach instrumentalnych jak i wokalnych. Wokal (growl) Mortena zdecydowanie przeważa nad Ailyn. Słychać, że wokalistka pracuje nad swoim głosem i jest znacznie lepiej niż było wcześniej, jednak czasem odnoszę wrażenie, że Ailyn strasznie się męczy wydobywając z siebie wyższe i dłuższe dźwięki. Jej głos jest intrygujący i ciekawy, jednak wymaga jeszcze sporo pracy by brzmiał perfekcyjnie.

1. “Seti”                                           10974251_10153091189726052_793713039106488889_o
2. „Serpent”
3. „Once My Light”
4. „Elixir”
5. „Sons Of The North”
6. „Earendel”
7. „Concealed Disdain”
8. „Insania”
9. „Contemptuous Quitus”
10. „The Silver Eye”
11. „Tragedienne”
12. „Tragica” (Tragedienne Spanish Version- Bonus Track)

Album otwiera bardzo wyniosły utwór Seti, który zaprasza w podróż po mrocznym świecie wykreowanym przez zespół. A jaki ten świat jst możemy się tylko domyśleć spoglądając na genialną okładkę płyty zaprojektowaną przez Gyula Havancsac. W kolejnym utworze Serpent mamy do czynienia z walką dobra i zła lub światła i ciemności. Mam tu na myśli przeplatające się głosy Ailyn i Mortena Velanda. Zabieg ten daje bardzo ciekawy efekt. Następnie przechodzimy do utwory, który został singlem promującym album, a mowa tu o kawałku Once my light. Słychać w nim wyraźnie połączenie  gothic metalu z doom metalem. Na plus zasługuje ciekawa linia gitarowa. Jednak utwór ten może nieco przytłaczać ilością ozdobników (chórki, wokalizy Ailyn i nawarstwiające się gitary), które przewijają się przez cały siedmiominutowy kawałek. Potem rozbrzmiewa ponad pięciominutowy Elixir. Morten zaprezentował tutaj szczyt swoich wokalnych umiejętności. Śpiewał raz pełnym wokalem, a raz growlem. Bardzo ciekawe posunięcie, które wyszło bardzo dobrze. Jest to najciekawsza propozycja od Sirenii na tym krążku. Oczywiście Elixir tak jak każdy utwór ma bardzo rozbudowaną partię instrumentalną o czym wspominałem już wcześniej. Następnie Sons of the North, który rozpoczyna się partiami chóralnymi, które stanowią wstęp dla gitarowych brzmień. W podobnym klimacie utrzymany jest utwór Earendel. W kompozycji Concealed Disdain sekcja instrumentalna jest bardziej bliższa speed metalowi niż doom metalowi. Wokal Mortena zaś przeplata się z partiami chóralnymi. Następnie możemy wsłuchać się w energiczny utwór Insania, który z czasem zwalnia tempa, bu znów nabarć rozpędu. W Contemptuous Quitus zaś usłyszymy Ailyn i towarzyszące jej gotyckie chórki, które nadają każdej kompozycji niesamowitego i mrocznego smaczku. Kolejny utwór The Silver Eye może niejednego słuchacza wprowadzić w błogi stan marzycielstwa. Zamykając oczy możemy ujrzeć spienione morze i legendarne okręty Wikingów, które wyruszają by plądrować nowe lądy. Ostatni utwór Tragedienne to najbardziej liryczny moment na krążku. Ailyn śpiewa tutaj przy akompaniamencie fortepianu, który klimatycznie dopełnia kompozycję.

Początkowo nie mogłem się przekonać do wszystkich utworów. Jednak po dokładnym przesłuchaniu przeanalizowaniu całej płyty stwierdzam, że jest do bardzo dobra i mocna płyta. Krążek jest przemyślany. Każda kompozycja ma w sobie coś ciekawego. Mimo, że wokal Ailyn momentami drażni, to płyta jest godna polecenia wszystkim miłośnikom ciężkich brzmień.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Sirenia – The Seventh Life Path

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s