lemONowe granie

Wczoraj podczas 23 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lublinie przy galerii Olimp odbył się koncert zespołu lemON. Jaki był ten koncert? Prze genialny choć krótki. Przyznam się, że wcześniej nie miałem okazji wsłuchać się dokładnie w utwory tegoż zespołu. Kilka razy słyszałem w radiu ich kawałki, jednak nie przywiązywałem do nich żadnej wagi. Były mi po prostu obojętne. Wszystko zmieniło się po wczorajszym koncercie. Nigdy nie wątpiłem w wielki talent Igora, który jest wokalistą zespołu. Wczoraj jednak przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Chłopak ma tak szeroką skalę głosu, no po prostu bajka! Miałem ciary na plecach słuchając jego wokalu. Powaliło mnie również to, że wszystko było zaśpiewane niezmiernie czysto i pięknie. Igor to wokalista przez duże W i co tu więcej mówić. Oprócz niesamowitych zdolności wokalnych zaskoczył mnie również tym jak potrafi utrzymać kontakt z publiką.

kofs_5575f2117cb75c391b8994789110b21618445768220Przyznam też, że chłopaki z zespołu mają świetne poczucie humoru. Podczas koncertu pojawił się zabawny przerywnik w formie reklamy „media expert włączamy niskie ceny”. Publika pękała ze śmiechu. Widać, że zespół stanowi zgraną paczkę. Było to zauważalne podczas wczorajszego występu. Koncert zaliczam do niezwykle udanych. Jestem bardzo zadowolony, że wyrwałem się z ciepłego mieszkania i pojechałem posłuchać chłopaków. Było warto i mam nadzieję, że jeszcze nie raz zawitają w Lublinie. Oczywiście jak to po każdym koncercie bywa chłopaki wyszli do fanów, co spowodowało szaleńczy tłum (wcale się nie dziwię zaistniałą sytuacją)

Po koncercie przesłuchałem sobie płytki lemONa i muszę przyznać, że muzyka jest miła dla ucha, a teksty są niebanalne, a właśnie takie lubię. Jednak porównując nagrania studyjne z koncertowymi, to właśnie te drugie są bliższe memu sercu. Utwory grane na żywo są surowe i nieobliczalne, bo wokalista bawił się głosem przedłużając dźwięki w takich momentach, gdzie nikt by się tego nie spodziewał. Właśnie to jest ta magia koncertów, nigdy nie wiesz co się w danym momencie wydarzy.

Reklamy

10 uwag do wpisu “lemONowe granie

 1. Tak było też z Enejem. Ja chłopaków znałam zanim wystąpili w Polsacie, potem był szum, fanki, pisk – teraz już nie jest o nich tak głośno, a ten „obciach” chyba pozostał. Z Lemonem będzie podobnie, ale zawsze pozostaną kapelą z telewizji, którą pożarła komercja. A zasługują na to, żeby puszczała ich inna stacja niż RMF, które znajdzie sobie za chwilę kolejnego pupilka.

  • Od etykietki RMFu i polsatu trudno będzie się im odciąć, co działa trochę na ich niekorzyść. Mam jednak nadzieję, że komercja ich nie zniszczy. Chłopaki idą swoją drogą, nie grają pod publikę. Jeśli zachowają ostrożność, to media ich nie „zjedzą”. Bo szkoda by taka kapela się zepsuła. Przytoczę tu przykład zespołu HEY. O nim nie jest głośno w mediach. Po prostu istnieją i mają się bardzo dobrze. Są znani głównie z cudownej muzyki i niezwykle charyzmatycznej wokalistki, i autorki tekstów Kasi Nosowskiej. Uważam, że każdy zespół grający ambitną muzykę powinien brać przykład z HEYA. Rozumiem, że zespoły i wokaliści dopiero co wchodzący w ten okrutny medialny świat chcą się wypromować. Jednak każdy powinien zdać sobie sprawę, że wkroczenie do mediów to jak wejście „do piekła”, gdzie czycha wiele pokus. Najrozsądniejsi uważają i odnoszą sukces, nie stają się maszynką do zarabiania pieniędzy.

   • Oczywiście z Nosowską masz rację. I z Lemonem też, bo oczywiście życzę im jak najlepiej – nie grają pod publikę, ale ta publika robi z tego, co grają, muzykę do kotleta, którą nie jest.
    Mimo wszystko mamy w mediach parę osób, które istnieją, a są doceniani. Choć to przede wszystkim kwestia, jakie to medium (bo w Trójce, którą kocham promowani są wspaniali artyści). Ale spójrz na Dawida Podsiadło – niby wypromowany przez TVN, a jednak nie dostał etykiety komercyjnego, wręcz odwrotnie – bardzo ambitnego artysty. Dalej Rogucki z Comą, Brodka, swojego czasu też Ania Dąbrowska – oni bywają i tu i tu, mam na myśli ambitne stacje i szit na miarę RMF.

   • Jeżeli artysta wie czego chce, to media mu nie straszne. Tak właśnie jest w przypadku tych wszystkich, których wymieniłaś. Można o tym dyskutować godzinami i podawać przykłady artystów obecnych w mediach, a docenianych. Jest to po prostu temat rzeka 😉

 2. I myślę sobie, że też miałam 15 lat i też zaczynałam słuchać muzyki. Tylko że słuchałam Pidżamy Porno albo Habakuka. I nie uważam się za lepszą, ale te fanki Lemona nie doceniają muzyki, tylko to, że Herbut jest blondynem o niebieskich oczach. A gdyby minęły go na ulicy jako zwykłego gościa, to nawet by się za nim nie obejrzały. Jakie to smutne, jak mnie to przeraża…

  • O dokładnie dla tych dziewczynek muzyka jest tylko tłem, a liczy się Igor jak napisałaś. Jednak obserwując to środowisko, bo mam rodzeństwo w podobnym wieku, uważam, że ta fascynacja jest chwilowa, bo lada moment pojawi się ktoś nowy. Mnie też to przeraża i przyznam, że kiedyś tak nie było. To co się teraz dzieje jest irytujące . No ale niestety takie czasy i takie dzieciaki teraz…

 3. Sylwester, siedzimy ze znajomymi, w tle gdzieś tam przełączamy kanały w telewizorze i oglądamy „sylwestry” zorganizowane przez różne stacje. Na którymś kanale Igor Herbut, więc ja z piskiem podskakuję z kanapy, bo owego Igora lubię od dawna. Czaruje dźwiękiem, ma ogromną charyzmę – taką tłumioną i skrytą, którą bardzo doceniam. I przeżywa to, co śpiewa, choć byłaby to największa chałtura. I o tej chałturze właśnie toczyła się dyskusja przez dobrą godzinę w sylwestrową noc. Bo według mnie słuchanie Lemonu jest dla ludzi słuchających „ambitnej muzyki” obciachem, dlatego, że wypromowani przez Polsat, przez RMF itp. A to naprawdę wyjątkowy zespół. Tylko że takie bywanie i lansowanie się w komercyjnych mediach sprawiło, że Herbuta kochają rozhisteryzowane nastolatki, a to zupełnie nie ten target dla zespołu. Szkoda, wielka szkoda.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s